W dzisiejszych czasach przywykliśmy, że większość spraw możemy załatwić z domu. Wystarczy komputer, laptop, a nawet zwykły smartphone. Dlaczego tak samo nie mogłoby być z otrzymaniem kalkulacji leasingu na samochód? Nawet kupując nowy samochód, który chcesz wziąć w leasing, nie musisz decydować się na to, co proponuje Ci salon samochodowy. To, że coś jest na miejscu szybko i od ręki, nie znaczy, że jest najkorzystniejsze dla nas.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie warunki trzeba spełnić, żeby wziąć leasing?
- Czym jest kalkulator leasingowy?
- Kto może skorzystać z kalkulacji leasingowej?
- Czy kalkulator uwzględnia wszystkie koszty umowy leasingowej?
- Jakie auta mogę dać do kalkulacji?
Jakie warunki trzeba pełnić, żeby wziąć leasing?
Mimo że leasing można otrzymać łatwiej niż kredyt, nie oznacza to, że leasingodawca nie zweryfikuje Twojej zdolności do spłacania rat. Jeżeli już się zdecydowałeś na konkretną kalkulację leasingu, to są dwa sposoby weryfikacji Twoich możliwości, uproszczona i standardowa. Po pozytywnym przejściu przez daną procedurę możesz podpisać umowę z leasingodawcą.
Uproszczona weryfikacja
To taki tryb zawierania umowy, gdzie nie jest dostarczana pełna dokumentacja na temat firmy i jej płynności. Nadal jest sprawdzana baza dłużników i historia kredytowa w BIK, KRD i BIG. Taki rodzaj procedury jest możliwy dla niektórych przedmiotów, takich jak:
- samochody osobowe,
- samochody dostawcze,
- wybrane urządzenia i maszyny.
Standardowa weryfikacja
W przypadku standardowej weryfikacji firmy jest już potrzebna szczegółowa dokumentacja, która dotyczy jej sytuacji majątkowej. Z tej ścieżki korzysta się w przypadku szczególnie drogich sprzętów, pojazdów lub nieruchomości.
Czym jest kalkulator leasingowy?
Kalkulator leasingu to formularz dostępny u firmy, która jednocześnie ma za swoich specjalistów brokerów leasingowych. Są to osoby, które reprezentują Twój interes, więc znajdą taką ofertę leasingu, która będzie Ci odpowiadała. Wypełnienie takiego formularza jest bezpieczne i masz pewność, że trafia w fachowe ręce eksperta. Do takiego kalkulatora wystarczy wpisać kilka danych:
- informacje na temat przedmiotu, który chcesz wziąć w leasing,
- jak długo ma trwać leasing,
- określasz kwotę wpłaty własnej i wykupu przedmiotu,
- podajesz dane kontaktowe do siebie.
I to w sumie tyle. Na tej podstawie otrzymujesz propozycje od wielu firm leasingowych oraz kalkulację leasingu. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, to do pomocy masz ekspertów, którzy doradzą i pomogą doprowadzić umowę do końca.
Kto może skorzystać z kalkulacji leasingowej?
Oferta leasingu jest skierowana przede wszystkim do firm. Nie ważne czy Twoja firma jest długo na rynku, czy wręcz przeciwnie. Nawet jak jesteś raczkującym przedsiębiorcą, który potrzebuje nakierowania w sprawie leasingu. Z kalkulatora leasingu możesz też skorzystać, jeżeli jesteś zatrudniony na umowie o pracę. Wtedy możesz skorzystać z opcji tzw. leasingu konsumenckiego.
Czy kalkulator uwzględnia wszystkie koszty umowy leasingowej?
W kalkulacji leasingu są uwzględniane między innymi koszty takie jak:
- długość trwania umowy leasingowej (ile rat i na jaki okres),
- jaka jest wysokość opłaty wstępnej i kwoty wykupu przedmiotu leasingu,
- koszty dodatkowego ubezpieczenia przedmiotu, ale nie tylko,
- mogą również pojawić się dodatkowe koszty, które będą wynikać z tabeli opłat danego leasingodawcy.
W zależności od tego, co chcesz wziąć w leasing, takie mogą pojawić się dodatkowe koszty. Jak chociażby przy aucie, dodatkowe ubezpieczenie autocasco albo serwisowanie samochodu przez wskazany przez leasing warsztat. Kalkulator leasingu zwróci uwagę na wymienione wcześniej koszty. Wskaże te oferty, które z ich uwzględnieniem będą korzystne dla Twoich wymagań.
Jakie auta mogę dać do kalkulacji?
W leasing zgodnie z jego definicją możesz wziąć różne przedmioty materialne, które można amortyzować jako środki trwałe. Jednym z najczęściej branych przedmiotów są samochody różnych rodzajów. Na liście poniżej znajdziesz wymienione te auta, które możesz wpisać do kalkulatora leasingu.
- Samochody osobowe nowe, jak i używane.
- Samochody dostawcze i ciężarowe.
- Ciągniki siodłowe.
- Pojazdy specjalistyczne, np. cysterny, wozy asenizacyjne.
- Również motocykle i quady.
Jak widzisz, lista jest obszerna. Także internetowa kalkulacja leasingu w żaden sposób Cię nie ogranicza. Sam możesz ocenić różne oferty bez nacisków sprzedawców. A z pomocy specjalisty skorzystać, jak pojawią się wątpliwości.