Leasing Operacyjny

Leasing operacyjny to najpopularniejsza obecnie forma finansowania przedmiotów dla firm. Z leasingu operacyjnego można skorzystać już w pierwszym dniu prowadzenia działalności. Na tej stronie możesz obliczyć ratę leasingu i poznać wszystkie szczegóły dotyczące tej formy finansowania.

Oblicz ratę leasingu

Skorzystaj z naszego kalkulatora leasingu operacyjnego. Wystarczy kilka kliknięć, aby poznać ofertę leasingu operacyjnego dla firm.

Podstawowa wiedza

Co to jest leasing operacyjny?

Leasing operacyjny według definicji to umowa dwustronna, która zawierana jest pomiędzy leasingobiorcą, a leasingodawcą. Firma świadcząca usługę leasingu przekazuje klientowi prawo do użytkowania wybranego przedmiotu przez czas określony w umowie. W zamian za użytkowanie klient opłaca miesięczne raty leasingowe. W ramach podpisanej umowy określa się jeszcze wpłatę własną oraz wysokość wykupu. Po uiszczeniu opłaty za wykup, leasingobiorca staje się właścicielem leasingowanego wcześniej przedmiotu.

Leasing operacyjny to obecnie najchętniej wybierana forma finansowania dla przedsiębiorców w Polsce.

Leasing operacyjny - najważniejsze fakty

Leasing operacyjny to forma finansowania przeznaczona dla firm i przedsiębiorców. Każda poprawnie zarejestrowana i legalnie działająca firma w Polsce może skorzystać z leasingu. Przyszły leasingobiorca musi w momencie ubiegania się o leasing mieć skończone 18 lat. Z kolei maksymalny wiek zależny jest od wewnętrznych wytycznych firm leasingowych. Nie jest wymagane posiadanie polskiego obywatelstwa. Każdy obywatel UE prowadzący działalność na terenie naszego kraju może skorzystać z leasingu. Dla osób z poza Unii wymagane będzie przedstawienie odpowiednich dokumentów.

W ramach leasingu operacyjnego możemy skorzystać z finansowania przeróżnych maszyn i urządzeń. Wiele samochodów dostawczych jak i osobowych finansowanych jest również w ramach tej procedury. Zasadniczo można skorzystać z leasing operacyjnego przy zakupie:

– samochody osobowe

– samochody dostawcze i ciężarowe

– quady i motocykle

– pojazdu specjalistyczne i nie podlegające rejestracji

– sprzęt medyczny

– maszyny i urządzenia

– oprogramowanie

– nieruchomości

Maksymalny czas trwania leasingu operacyjnego jest zależny od rodzaju przedmiotu jaki chcemy sfinansować. Każda firma leasingowa może mieć również swoje wewnętrze wytyczne odnośnie okresów finansowania w poszczególnych przypadkach. W przypadku samochodów osobowych maksymalny czas trwania to średnio od 5 do nawet 7 lat.

Leasing operacyjny wielokrotnie będzie bardziej korzystny. Wiele zależy od stawki VAT finansowanego przedmiotu. Leasing finansowy zasadniczo opłacać się będzie przy zakupie przedmiotów, których stawka VAT jest niższa od 23%. Przykładem tego typu sytuacji jest leasing określonego sprzętu i maszyn medycznych, gdzie stawka VAT może wynosić 8%.
W przypadku zakupu pojazdów wszelkiego rodzaju, to leasing operacyjny będzie bardziej korzystny. Niezależnie od tego, czy rozliczamy się z VAT czy nie.

Standardowo nie powinno być problemu przy wcześniejszej spłacie leasingu operacyjnego. Leasingodawca przygotuje dla nas rekalkulacje pozostałej kwoty do wykupu samochodu. Istotny jest fakt minimalnego czasu trwania leasingu. W przypadku samochodów osobowych będzie to dwa lata. Niekorzystnym rozwiązaniem będzie wykup samochodu przed upływem 24 miesięcy leasingu z powodu utraty wcześniejszych odpisów podatkowych.

W bardzo prosty i intuicyjny sposób możesz porównać oferty leasingu operacyjnego w jednym miejscu. Przygotujemy dla Ciebie zestawienie najlepszych ofert dla wskazanego przedmiotu finansowania. W razie potrzeby chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i przeprowadzimy Cię przez cały proces uruchomienia leasingu operacyjnego.