Strefa Wiedzy

Dowiedz się wszystkiego w sprawie leasingu. Zyskaj wiedzę odnośnie procedur. Poznaj możliwości i szczegóły poszczególnych firm leasingowych. Skorzystaj z naszej w pełni darmowej strefy wiedzy.

Podstawowa Wiedza

Najczęściej zadawane pytania

Nadpłacanie rat w umowie leasingowej bez oficjalnej zmiany harmonogramu nie ma większego sensu. Wpłacona nadwyżka nie będzie naszym kosztem w tym miesiącu, gdyż otrzymamy fakturę zgodnie z ustalonym harmonogramem spłaty. Jeżeli chcemy uzyskać fakturę na powiększoną ratę tzw. „ratę balonową” to musimy to wcześniej ustalić z leasingodawcą.

Oczywiście możesz skorzystać z leasingu na używany samochód. W przypadku wyboru samochodu z drugiej ręki istotne jest kilka wytycznych. Dla leasingu operacyjnego szukaj koniecznie pojazdu sprzedawanego na podstawie pełnej faktury VAT. Maksymalny wiek używanego samochodu zależny jest od wskazanego okresu finansowania. Wiek auta łącznie z leasingiem nie może przekroczyć 12 lat. Najkrótszy leasing samochodu osobowego może trwać 2 lata, więc najstarsze auto w momencie rozpoczęcia umowy leasingowej może mieć do 10 lat.

Opłaty dodatkowe przy leasingu operacyjnym zależne są w dużej mierze od wybranej firmy leasingowej. W zależności od określonej oferty mogą one się różnić. Jedną z opłat może być tzw. opłata administracyjna, która pokrywa większość czynności w czasie trwania umowy. Leasing stosujący tego typu rozwiązanie będzie lepszy, gdyż unikniemy rozbudowanej tabeli opłat i prowizji. Standardowo zapłacimy jednak za monity itp. Przy leasingu samochodu na pewno zapłacimy za ubezpieczenie komunikacyjne OC/AC, polecamy również rozważyć wybór dodatkowego ubezpieczenia GAP.

Leasing jest lepszy od kredytu głównie ze względu na uproszczone procedury przy zawieraniu umowy leasingowej. Istotne są również koszty, w wielu przypadkach leasing operacyjny lub finansowy będzie znacznie tańszy od finansowania w formie kredytu,

Sam wybór formy leasingu zależy przede wszystkim od przedmiotu finansowania. Nowy samochód osobowy optymalniej będzie sfinansować w leasingu operacyjnym. Sprzęt medyczny ze stawką VAT 8% bardziej opłaca się zakupić w leasingu finansowym. Zasadniczo jednak to leasing operacyjny stosuje się dużo częściej.

Standardowy leasing operacyjny jest skonstruowany tak, aby Twoja firma stała się właścicielem samochodu po okresie finansowania. Pozostawienie samochodu w leasingu często jest bardzo nieopłacalne. Mamy na rynku oferty leasingu z limitem kilometrów i znacznie zwiększonym wykupem lub nawet bez wykupu. Tego typu rozwiązanie to tak naprawdę najem długoterminowy. W tym przypadku nie musisz wykupywać auta, ale wszystkie wpłacone raty przepadną.

Blog Profesjonalistów

Aktualności

Na naszym blogu publikujemy treści przydatne dla leasingobiorców. Często poruszamy treści omijane przez innych. Nie znajdujesz odpowiedzi potrzebne Ci zagadnienie? Zadaj pytanie naszej redakcji.