Twoja firma kupiła już samochód za gotówkę, a po czasie chciałaby zrefinansować środki na inną istotną inwestycję? Sprowadziłeś we własnym zakresie samochód z zagranicy i chciałbyś odzyskać zainwestowaną gotówkę? Leasing zwrotny to świetna opcja na refinansowania środków. Dowiedz się na czym polega leasing zwrotny samochodu.
Leasing zwrotny – dla kogo jest?
Leasing zwrotny to opcja leasingu operacyjnego dla firm. Zasadniczo z tej formy finansowania może skorzystać każdy przedsiębiorca. Leasing zwrotny jest dostępny dla jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek cywilnych, spółek jawnych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a nawet fundacji i innych podmiotów prawnym prowadzących legalnie działalność na terenie naszego kraju.
Czy to się opłaca?
Zwykle każda forma leasingu jest opłacalna dla przedsiębiorcy. Oczywiście mamy różne oferty na rynku, dlatego warto skorzystać z naszej porównywarki leasingowej, aby być pewny podpisania najbardziej korzystnej umowy. Pod względem podatkowym leasing zwrotny działa tak samo jak tradycyjny leasing operacyjny. Zyskujemy możliwość ujęcia miesięcznych rat w koszty prowadzenia działalności, opłata wstępna i wykup będą naszym kosztem. Znacznie obniżymy należny podatek dochodowy, a jeśli jesteśmy płatnikiem VAT to również miesięcznie oddamy mniej VATu do Urzędu Skarbowego. Leasing zwrotny jak najbardziej jest atrakcyjną formą finansowania. W ten sposób możemy również uwolnić środki zainwestowane w kupiony wcześniej pojazd.
Różnice między leasingiem zwrotnym, a tradycyjnym leasingiem operacyjnym
Zasadniczo najważniejszą różnica między leasingiem zwrotnym, a zwykłym leasingiem operacyjnym jest fakt, że nasza firma na umowie leasingowej występuję zarówno jako leasingobiorca jak i sprzedający. Opłata wstępna jest odliczana od wartości fakturowej, leasingobiorca nie musi nic wpłacać na start. Po przerejestrowaniu samochodu na leasingodawcę, firma leasingowa wypłaci nam ustaloną wartość z faktury zredukowaną o opłatę wstępną określoną w umowie. W samych procedurach i późniejszym leasingu nie ma żadnych różnic.
Kiedy można skorzystać z leasingu zwrotnego?
Z leasingu zwrotnego możemy skorzystać w kilku przypadkach. Najczęściej będzie to do 3 miesięcy od daty zakupu samochodu. Mamy na rynku firmę, która nie sugeruje się datą zakupu, a rocznikiem auta. W tej formie możemy wziąć wtedy maksymalnie 3 letnie auto, bez znaczenia ma czas jaki jest w naszym posiadaniu. Leasing Polski oferuje opcję na pojazdy i maszyny, które mamy w firmie nawet kilka lat, ale ta oferta jest znacznie droższa od pozostałych, także nie każdy jest zainteresowany taka opcją. Istotny jest fakt, że na leasingowany przedmiot musimy wystawić pełną fakturę VAT.
Czy leasing zwrotny jest dla mnie?
O tym czy leasing zwrotny jest dla Twojej firmy ma znaczenie kilka elementów. Najważniejsze to fakt, czy transakcja będzie zaakceptowana przez leasingodawcę. Każdy leasingodawca nieco bardziej ostrożnie podchodzi do leasingu zwrotnego, gdyż jest to forma refinansowania środków i wzbudza obawę, że pilnie potrzebujemy odzyskać zainwestowane wcześniej pieniądze. W sytuacji kiedy, kondycja naszej firmy jest na dobrym poziomie nie powinniśmy mieć problemu z uzyskaniem leasingu zwrotnego.