Nie zawsze jest jasne, kto może wziąć leasing i czy trzeba prowadzić działalność gospodarczą, by uzyskać takie finansowanie. Obecnie na rynku jest wiele firm leasingowych, proponujących umowy nie tylko nowym firmom, ale również konsumentom.
Jaka firma może wziąć leasing?
Leasing to sposób finansowania środków trwałych dla przedsiębiorstwa bez konieczności wykładania na raz dużego kapitału. W powszechnym rozumieniu odnosi się do umowy podpisanej z firmą, która może udokumentować swoją wypłacalność.
Przedsiębiorstwo z długim stażem na rynku
Najczęściej spotykanym przypadkiem jest leasingowanie środków trwałych w firmie, która istnieje na rynku już jakiś czas, a tym samym może udokumentować swoje przychody. Dzięki temu leasingodawca uzyskuje gwarancję spłat czynszu leasingowego. Warunki, jakie może uzyskać przedsiębiorca, zależą od tego, co zaproponuje dana firma leasingowa oraz od tego, co uda się klientowi dodatkowo wynegocjować. Dla podmiotów gospodarczych dostępne są różne rodzaje leasingu m.in. finansowy, operacyjny oraz zwrotny. Opcji jest sporo, a dzięki elastycznym warunkom, każde przedsiębiorstwo może znaleźć dogodne do swoich potrzeb rozwiązanie. Co do przedmiotów, które podlegają umowie leasingowej, to są to środki trwałe, niezbędne do prowadzenia działalności. W praktyce są to zazwyczaj pojazdy, maszyny, urządzenia oraz sprzęt komputerowy.
Leasing dla nowo powstałej firmy
Umowa leasingowa z firmą, która dopiero rozpoczyna działalność, może dojść do skutku, jeśli wynik analizy czynnika ryzyka wypadnie na korzyść przedsiębiorstwa. Zazwyczaj ta opcja jest oferowana podmiotom gospodarczym, które już istnieją na rynku kilka miesięcy, ale zdarzają się wypadki, że leasing może wziąć nowopowstała firma, jeśli wystarczająco udokumentuje swoją wiarygodność pod względem prowadzenia dochodowego biznesu.
Leasing dla osoby fizycznej
Zaszła zmiana w mentalności społecznej, dotycząca sposobu nabywania nowego samochodu. Nie każdy chce wiązać się kredytem przy zakupie drogiego auta, zwłaszcza, że trzeba spełnić szereg warunków stawianych przez bank. Ponadto osoba, która stara się np. o kredyt hipotecznym, nie zawsze może obciążać konto dodatkowymi zobowiązaniami, by nie tracić zdolności kredytowej. O wiele prościej uzyskać finansowanie za pomocą leasingu i jest to opcja dostępna również dla osoby prywatnej.
Leasing konsumencki – warunki
Tak jak w przypadku przedsiębiorcy taka osoba musi wykazać się zdolnością spłaty zobowiązań, dlatego zostanie sprawdzona pod względem wiarygodności i wypłacalności. Procedura weryfikacyjna jest często uproszczona do minimum. W zależności od firmy leasingowej oprócz zaświadczenia o aktualnym zatrudnieniu i wyciągu z konta potrzebne będą do podpisania umowy leasingowej dwa dokumenty ze zdjęciem. W niektórych przypadkach niezbędny może okazać się poręczyciel. Osoba prywatna nabywająca możliwość korzystania z auta w ramach leasingu uzyskuje często usługi dodatkowe, np. w postaci serwisowania auta, co jest bardzo wygodną opcją z punktu widzenia klienta. Opłata za leasing jest rozliczana miesięcznych ratach, a po zakończeniu umowy konsument może zacząć korzystać z nowego auta.
Odpowiadając na pytanie, kto może wziąć leasing łatwo zauważyć, że firmy, które go oferują, idą na rękę klientom i jest to opcja dostępna szerokiemu ogółowi odbiorców prywatnych oraz różnego rodzaju przedsiębiorcom z każdego sektora.