Leasing maszyn budowlanych to dobra opcja dla firm. Zwłaszcza dla przedsiębiorców który wykonują specjalistyczne usługi za ich pomocą, a nie chcą jednocześnie inwestować środków. W wielu wypadkach leasing sprzętu budowlanego jest niezbędny do utrzymania płynności zleceń, bez zamrażania kapitału.
Leasing maszyn budowlanych – na czym polega?
W branży budowlanej jednym z ważniejszych punktów jest dysponowanie specjalistycznym sprzętem. Koszt sprzętu niejednokrotnie przekracza możliwości firmy wykonującej usługi. Wyjściem z tej sytuacji jest leasing maszyn budowanych. W ten sposób można pozyskać niezbędne wyposażenie do wykonania zleceń, bez konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych na zakup. Dopełnienie formalności polega na zawarciu umowy cywilnoprawnej pomiędzy leasingodawcą, czyli właścicielem sprzętu, a leasingobiorcą, czyli podmiotem, który chce używać maszyn budowlanych. Rozliczenie między przedsiębiorcą, a firmą leasingową następuje poprzez określoną miesięczną ratę. Taką ratę nazywamy czynszem leasingowym. Przez cały okres umowy, właścicielem maszyn pozostaje firma finansująca, co daje też udogodnienia pod względem serwisowania, które pozostaje po jego stronie. Oferuje też zazwyczaj pakiet ubezpieczeń.
Jaki sprzęt budowlany można wziąć w leasing?
Leasing maszyn budowlanych może objąć zarówno ciężki sprzęt jak dźwigi, podnośniki, koparki czy wywrotka, jak i mniejszy, wykorzystywany do robót drogowych, a nawet wyposażenie typu rusztowania. Leasing może objąć zarówno nowy sprzęt, jak i używany, z kraju i z zagranicy. Środki trwałe finansowane poprzez leasing, mogą być nowe lub używane, co drugim przypadku jest korzystne dla firm rozpoczynających działalność i nie mają kapitału na zakup sprzętu od dealera. Tutaj jednak trzeba zachować ostrożność i zwrócić uwagę, czy takie maszyny nie są obciążone prawnie np. zastawione, czy objęte postępowaniem komorniczym, a także czy mają niezbędne dokumenty odnośnie pochodzenia.
Leasing maszyn budowlanych – korzyści
Skorzystanie z leasingu sprzętu budowlanego daje możliwość doposażenia parku maszyn, co jest konieczne do wykonania specjalistycznych i terminowych zleceń. Jest to bardziej opłacalne niż wynajem, bo umowa leasingowa umożliwia późniejszy wykup. Dodatkowo firmy leasingowe wychodzą naprzeciw branży budowlanej, ułatwiając formalności, oferując 100% finansowania i biorąc udział w programach unijnych, które współfinansują umowę.
Sprawdź kalkulator leasingu na koparki, minikoparki i koparko-ładowarki.
Dla kogo polecany jest leasing sprzętu budowlanego?
Oferta leasingu maszyn budowanych jest skierowana do przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność budowlaną oraz dla podmiotów, którzy w swojej pracy używają takiego sprzętu. Podczas rozważania, z której oferty skorzystać, wykonawca musi wziąć pod uwagę własne potrzeby, czyli na jaki okres potrzebuje maszyn oraz jaki sposób rozliczania kosztów podatku mu się będzie najbardziej opłacać. Na tej podstawie można wybrać leasing finansowy lub operacyjny, który jest inaczej ujmowany w prawie podatkowym.
Czas trwania umowy leasingowej na sprzęt budowalny
Maszyny budowlane w leasingu mogą być udostępniane na bardzo długi okres, nawet do 84 miesięcy. Umożliwia to wywiązanie się z kontraktu przez wykonawców oraz ustalenie preferencyjnych opłat w ramach umowy. Dodatkowo wiele firm oferujących leasing sprzętu budowlanego idzie na rękę z harmonogramem spłaty rat, dostosowując go do nieregularnych przychodów, jeżeli przedsiębiorca wykonuje prace sezonowo.
W naszej porównywarce leasingowej możesz sprawdzić i porównać najlepsze oferty leasingu.